10 WAŻNYCH OPOWIEŚCI

Projekt "10 ważnych opowieści" był cyklem warsztatów arteterapeutycznych z podopiecznymi Schroniska FENIKS, podczas których weryfikowaliśmy wyobrażenia i stereotypy o bezdomności. Odpowiadaliśmy na pytania stawiane przez ludzi z zewnątrz, ludzi z własnym M3, ubezpieczeniem zdrowotnym i miesięczną wypłatą. Kreowaliśmy świat według wspólnie zbudowanego scenariusza. Film, jako tworzywo, pozwolił nam na zapis zdarzeń zachodzących w "ekipie filmowej", współtworzonej przez ludzi bezdomnych. "Zamknięta 5" to również kilka odważnie pozostawionych pytań.

- Jadąc z Polic do Szczecina zauważyłem, że jest dość ciekawa nazwa. Nie "schronisko" tylko "hotel dla psów". Wydaje mi się, że nazwa "schronisko" tutaj powinna być zmieniona. Dlaczego? Bo schronisko tłumaczę sobie z biednymi ludźmi, którzy są nieudacznikami, albo nawet ze zwierzętami...
Sukces miejsca polega na dobrej nazwie!
- W pewnym stopniu jest to jakaś zabawa, ale zabawa, która może pokazać obraz życia, jakie się toczy w tym schronisku.
- Nie, komedia nie tego, bo tu komedii nie da się zrobić, bo każdy jest zamknięty w sobie. Ale nie chcemy robić z tego dramatu, po prostu chcemy pokazać jak dążymy do tego, żeby wyjść stąd! 

- Film... jest dla mnie zaskoczeniem. Przede wszystkim, to jest coś nowego.
- Wydaje mi się, że tu mamy dwa filmy. Pierwszy, który obserwujemy i który nagrywamy. Można powiedzieć, że są takie ujęcia z życia wzięte. Drugi to takie trochę sztukowane. To i tak wychodzi prawda istnienia tutejszego.
- Ale o czym ten film?
- O nas!
- No, o ludziach bezdomnych, coś na tej zasadzie...
- Zwierzę więzione, jeżeli ucieknie to wróci do klatki, spowoduje to głód. Spotkanie ze zwierzęciem tego samego gatunku, może być niebezpieczne dla tego z niewoli.
(fragmenty wypowiedzi z filmu)

Prowadzenie i koncepcja warsztatów, realizacja filmu na zlecenie Stowarzyszenia FENIKS:
Weronika Fibich, Krzysztof Sanecki

Bohaterowie filmu:
Barbara Miszczyszyn, Witold Abramczuk, Tadeusz Pietraszkiewicz, Janusz Kurzątkowski, Józef Bűlk, Kazimierz Rygocki, Piotr Kowalski, Krzysztof Szpilman, Mariusz Furman, Marcin Bartołd, Wanda Kasprzykowska, Andrzej Burczak, Ryszard Geötz, Roman Machowicz