"immer noch Schnee und Eis" Szostak/Fibich

- instalacja przestrzenno-dźwiękowa. Przyszli po nich nocą. Nakazali spisać mienie, zdać klucze. Mieli pół godziny na zabranie najpotrzebniejszych rzeczy. Po zamknięciu okien i drzwi, wygaszeniu ognia w piecu, zabrali ich na dworzec towarowy. Nie mówili im dokąd jadą. Długo czekali na załadunek. Podróż trwała trzy dni. Wagony bez ogrzewania i ani kropli wody. Wysiadając zobaczyli śnieg, olbrzymią białą połać jak okiem sięgnąć.

Czytaj więcej

Teatr - sztuka społeczna: rozmowa z Weroniką Fibich

Rozmowę prowadzi Katarzyna Pągowska. Weronika Fibich opowiada o swoich doświadczeniach pracy z uchodźcami i migrantami.

Czytaj więcej

POPYTKA - ukryty wymiar

To opowiedziana w czasach pandemii historia pytania: „Boją się nas czy o nas?”. To próba odnalezienia się w nowej sytuacji, w której alternatywne sposoby spotykania wymuszają inne formy obecności. To wreszcie pytania o widza i relację z nim, a także o relację pomiędzy samymi twórcami. Rozpoznajemy ukryty wymiar – wymiar w ukryciu, wymiar ukrytego. W czasach dystansu przyglądamy się mocniej istocie bliskości i „obcowania”.

Czytaj więcej

WPRAWKA Szostak/Fibich

"Paczka dotarła w naruszonym stanie. Pewnie otworzyli ją w Lublinie. Od dawna nie zapłaciliśmy tak mało za cło. 80 groszy – to jakieś 50 fenigów. Za każdą paczkę trzeba płacić. Clą tytoń, a mimo to rzadko dochodzi do nas. Podobnie jak słodycze i wiadomości. Mieszkamy jak w Cykot, jemy jak na Kipur, ubieramy się jak Purym...

Czytaj więcej