NAJEM OKAZJONALNY

spotkania wokół międzynarodowego projektu
„Sąsiedzi. Сусіди. Суседзі. Соседи”

 

II. Najem okazjonalny, 27 II 2023, Teatr Kana


Jak mówić o sąsiedztwie w kontekście migracji przymusowych? Jak zdefiniować sprawczość sztuki mierzącej się z tym tematem? - spotkanie wokół zdarzenia „Najem okazjonalny”, prowadzenie: Joanna Szczepanik (kulturoznawczyni, krytyczka sztuki, kuratorka zdarzenia)

 

„Najem okazjonalny” to zmierzenie się z poczuciem wspólnotowości w przeżywaniu tymczasowości. To także ćwierć projektu międzynarodowego zatytułowanego „Sąsiedzi. Сусіди. Суседзі. Соседи”, który współtworzą artyści teatru z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Polski. Jego celem jest nasłuch na głos świadków wojny w różnym stopniu dotkniętych konfliktem.

Sztuka wydaje się najbardziej odpowiednim medium do podjęcia tematu tak trudnego i aktualnego, że nie nadąża za nim refleksja społeczna. Wysłuchanie osób, które uciekając przed wojną przybyły do Polski, jest jak łowienie ulotnych nici, strzępków wypowiedzi, co oddaje charakter bycia w procesie, w drodze. Stają się one punktem wyjścia do dalszych poszukiwań, w toku których obrastają znaczeniami i wchodzą w obszar autorskiej narracji osadzonej w konkretnej czasoprzestrzeni, która na powrót czyni je realnymi. Szczecińska, poniemiecka klatka schodowa, obszar codziennego tranzytu, staje się sceną dla ich wybrzmienia, a zaproszeni do odczytania odpowiedzi na pytanie „skąd jesteś” sąsiedzi – nośnikami emocji, wrażliwości, doświadczenia życiowego.

Uczestnicy spotkania:
- zaproszeni sąsiedzi z kamienicy przy ul. Bolesława Śmiałego 47,
Weronika Fibich (twórczyni antydyscyplinarna) koncepcja i realizacja przedsięwzięcia,
Kacia Byciak (religioznawczyni, badaczka obrzędowości i muzyki tradycyjnej) wsparcie merytoryczne, zbieranie i gromadzenie materiałów,
Joanna Barszczewska (psycholożka, terapeutka EMDR) wsparcie merytoryczne, opieka psychologiczna,
Joanna Sarnecka (antropolog kultury, etnograf, aktorka) współpraca: Badacze i badaczki na granicy, udostępnienie materiałów z granicy

Materiał filmowy: Adam Ptaszyński, Weronika Fibich

 

I. Spotkanie sąsiedzkie, 10 XII 2022, Bolesława Śmiałego (Pestalozzistraße).

"Obraz zatrzymany, ocalony, zasuszony jak listek. Liść. List. Pismo zakryte. I pismo właśnie odkryte. Właśnie odkryte; odkrytka." "Nie ma nic, prócz tego, czego nie ma." 
ADL

Co odkryte?


Tęsknię za swoimi instrumentami, za spotkaniami z przyjaciółmi – część z nich jest w różnych krajach, kilka bardzo bliskich – jest w więzieniach. Za kotlecikami Mamy. Pochodzę z Białorusi (Pińsk), obecnie mieszkam w Polsce. Najpierw byłam w Białymstoku, później w Warszawie w hostelu, zjadło mi to całe środki i myślałam, że będę już mieszkać na dworcu. Ale chłopaki zaproponowali jechać do Szczecina. Tu już było lepiej. 
Młoda kobieta


Pochodzę ze Świnoujścia. Moi dziadkowie pochodzą ze wsi „Dabie” z Lubelszczyzny, wieś Podoba, Białobrzegi obok Tomaszowa Mazowieckiego, a babcia wraz z rodziną jako przesiedleńcy przybyli z Zaszcześla, gdzieś koło Lwowa. Pamiętam jak babcia wybrała się w podróż w rodzinne strony z której przywiozła między innymi ziemię i kazała ją sobie wsypać do grobu jak będzie chowana. W ogrodzie miała najlepszą czereśnię jaką kiedykolwiek jadłam. Robiła najlepsze 
konfitury z truskawek. 
Inna kobieta, w średnim wieku


Urodzony jestem w Cerwkicy obok Gryfic woj. Zachodniopomorskie. Rodzice pochodzą jedno ze wsi obok Bydgoszczy, drugie z Rudy Śląskiej. Tęsknię za zabawami w remizie, ślizgawkami, lodowiskiem. 
Mężczyzna w średnim wieku


Chersoń, tęsknię za pokojem.
Młody mężczyzna


Zdarzenie miało miejsce w ramach działania „Najem okazjonalny” - ćwierć projektu międzynarodowego zatytułowanego „Sąsiedzi. Сусіди. Суседзі. Соседи”, który współtworzą artyści teatru z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Polski. 
Współdziałający: Joanna Barszczewska, Joanna Szczepanik, Kaciaryna Byčak, Adam Ptaszyński


Podziękowania dla mieszkańców kamienicy mieszczącej się przy ul. Bolesława Śmiałego, w szczególności Kubie, Ani i Romkowi Rogowskim


Projekt realizujemy przy wsparciu fundacji https://www.facebook.com/EuropeanCulturalFoundation  w ramach
https://culturalfoundation.eu/.../culture-of-solidarity...
Operator:  Floating EKA