NASZA SZKOŁA

Projekt: Drogowskazy (Kaszuby; kasz. Kaszëbë lub Kaszëbskô)

Początkiem projektu "Drogowskazy" były osobiste wędrówki, spotkania, wielokrotne powroty w miejsce, które stawało się coraz bliższe, które chciało się coraz bardziej zrozumieć, odnaleźć dla siebie - jego historię. Podjęliśmy wyprawę w przeszłość.

Wspólnie z grupą młodzieży z kilku kaszubskich wsi ruszyliśmy tropem zapisków odnalezionych w szkolnych dziennikach, na strychu starej, 125-letniej, niedziałającej już szkoły w Chośnicy. Te skrawki wspomnień pokazane najstarszym mieszkańcom rozwinęły się w opowieści: o dziewczynce przezywanej Nigiel - Śmigieł, która była tak chuda, że kiedy wiał mocny wiatr, nosiła w torbie kamienie; o księdzu wyratowanym od Rosjan za 10 ręcznych zegarków; o krowach nielegalnie przekraczających granicę; o tym, jak Polacy i Niemcy urządzali po dwóch stronach granicznego przejścia wspólne zabawy z akordeonem.

Pomiędzy młodymi, którzy niewiele o sobie wiedzieli, starymi, którzy zostali wysłuchani i nami - obcymi, którzy chcieli wiedzieć, zbudowało się spotkanie. Spektakl, który zostanie pokazany w szkole w Chośnicy jest naszą wspólną opowieścią o tym miejscu.

​Koncepcja i realizacja działań: Weronika Fibich, Ewa Łukasiewicz
Gospodyni miejsca: Ewa Orzechowska
Materiały graficzne: Ludomir Franczak
Zaproszenie: grupa MANKAMENT
Materiał wideo: Rafał Foremski

Aktorzy: GRUPA BRZOZAKI (Ewa, Beatka, Jola, Iwonka, Natalia, Damian, Darek)