To opowiedziana w czasach pandemii historia pytania: „Boją się nas czy o nas?”. To próba odnalezienia się w nowej sytuacji, w której alternatywne sposoby spotykania wymuszają inne formy obecności. To wreszcie pytania o widza i relację z nim, a także o relację pomiędzy samymi twórcami. Rozpoznajemy ukryty wymiar – wymiar w ukryciu, wymiar ukrytego. W czasach dystansu przyglądamy się mocniej istocie bliskości i „obcowania”.
Wojna wykrzywia gębę, kusi obietnicą bohaterstwa i oczyszczenia, ale przynosi tylko cierpienie, nieszczęście i krzywdę. Jeśli się chce poznać prawdę o wojnie, najlepiej pozwolić opowiadać o niej jej ofiarom, kobietom. Mężczyźni, których uwodzi, służą jej potem ślepo w dziele zniszczenia. Kobiety zaś niezmiennie są jej jedynymi prawdziwymi przeciwniczkami, jedynymi, które potrafią ją pokonać. Anna Politkowska, która zapłaciła życiem za to, że ze zbyt bliska próbowała przyglądać się czeczeńskim wojnom, nazywała je ‘średniowiecznymi wojnami z przełomu XX i XXI stulecia’. Milana, Heda i Madina, kobiety z Czeczenii, to prawdziwe zwyciężczynie tamtejszych wojen; opowiadają też o cenie, jaką za wygraną się płaci. W opowieści Popytka jest jeszcze Marina, dobry anioł, łagodnie przypominający o człowieczej powinności współczucia, pomocy i sprzeciwu wobec zła.
Tak po spektaklu napisał Wojciech Jagielski − specjalista od ludzkich historii i problemów Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia.
Dzisiaj, kiedy w teatrze nie ma widzów, do drugiego człowieka dwa metry dystansu, a na ulicach nie tylko kobiety muszą zasłaniać twarze – bohaterki „Popytki” nie milkną. Izolowane − kolejny raz adaptują się do nowych warunków.
Opowiadają: Marina Hulia, Heda Debirova, Milana Goytamirova, Madina Mazalieva
Pomysł i realizacja: Weronika Fibich, Adam Ptaszyński
Zdjęcia i montaż: Adam Ptaszyński
Opieka merytoryczna i promocja: Marina Hulia
Menadżer: Jolanta Grabowska
Wsparcie: Miłosz Więckowski
Partnerzy: Teatr Kana w Szczecinie, Dzieci z Dworca Brześć
Produkcja: SCENA ROBOCZA - Centrum Rezydencji Teatralnej
Premiera: 6 VI 2020
Radio Szczecin, rozmowa z Małgorzatą Frymus
Patronaty honorowe:
Marszałek Senatu RP, Prezydent m.st. Warszawy, Instytut Praw Dziecka, Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, Dom Otwarty, Entuzjastki, Nowy Teatr, Uroda Życia, Wysokie Obcasy, BIANCO studio
Wydarzenie współfinansowane ze środków budżetowych Miasta Poznań. #poznańwspiera #kulturanawynos