- akcja performatywna
Prawie co drugi sołtys w Polsce to sołtyska, a tylko 12% wójtów, burmistrzów i prezydentów stanowią kobiety - dlaczego?
Nieposłuszne codziennej rutynie, poszerzają swoją kuchnię. Dostawiając kolejne krzesło do stołu, z troską tworzą wspólnoty oparte na sojuszach. Widok z ich własnego okna pozwala dostrzec złożoność i różnorodność świata.
To właśnie dzięki sołtyskom ten spektakl staje się herstorią o sprawczości, ale też swego rodzaju ćwiczeniem z przekory… Nie musisz jednak stać na czele sołectwa, żeby był również o Tobie.
Spotkałyśmy się z trzema sołtyskami, by z ich doświadczeń wysnuć opowieść, którą się teraz dzielimy. Pokazujemy kobiety, które mierzą się z trudnymi wyzwaniami – nie tylko z problemami polskiej wsi, lecz także z funkcjonowaniem we wciąż jeszcze męskim świecie polityki.
Wyruszamy też w przeszłość – m.in. do momentu, kiedy pierwsza Polka kandydowała w wyborach do sejmu. Zrobiła to Maria Dulębianka w 1908 roku – na dekadę przed przyznaniem Polkom praw wyborczych.
Tworzymy świat osób i rzeczy – empatyczny i włączający, a jednocześnie podnoszący trudy codziennego funkcjonowania sołtysek. Badamy przy tym granice i połączenia między teatrem, performensem, dokumentem, sztukami wizualnymi czy po prostu spotkaniem.
Reżyseria i scenografia: Weronika Fibich
Występują: Joanna Kondak, Iwona Konecka
Pomysł i research dramaturgiczny: Iwona Konecka
Produkcja: Agnieszka Krzaczkowska
Konsultacje: Agnieszka Bresler
Reżyseria świateł: Wojciech Maniewski
Premiera: 6 września 2024, Świetlica wiejska w Bagnie
Czas trwania: 60 minut
_____________________
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Plakat do spektaklu wykonała Zuzanna Kownacka (Grupa ZNAK).
Matronat nad wydarzeniem: Fundacja Feminoteka.