SOŁTYSKI

- akcja performatywna

Prawie co drugi sołtys w Polsce to sołtyska, a tylko 12% wójtów, burmistrzów i prezydentów stanowią kobiety - dlaczego?

Nieposłuszne codziennej rutynie, poszerzają swoją kuchnię. Dostawiając kolejne krzesło do stołu, z troską tworzą wspólnoty oparte na sojuszach. Widok z ich własnego okna pozwala dostrzec złożoność i różnorodność świata.

To właśnie dzięki sołtyskom ten spektakl staje się herstorią o sprawczości, ale też swego rodzaju ćwiczeniem z przekory… Nie musisz jednak stać na czele sołectwa, żeby był również o Tobie.

Spotkałyśmy się z trzema sołtyskami, by z ich doświadczeń wysnuć opowieść, którą się teraz dzielimy. Pokazujemy kobiety, które mierzą się z trudnymi wyzwaniami – nie tylko z problemami polskiej wsi, lecz także z funkcjonowaniem we wciąż jeszcze męskim świecie polityki.

Wyruszamy też w przeszłość – m.in. do momentu, kiedy pierwsza Polka kandydowała w wyborach do sejmu. Zrobiła to Maria Dulębianka w 1908 roku – na dekadę przed przyznaniem Polkom praw wyborczych.

Tworzymy świat osób i rzeczy – empatyczny i włączający, a jednocześnie podnoszący trudy codziennego funkcjonowania sołtysek. Badamy przy tym granice i połączenia między teatrem, performensem, dokumentem, sztukami wizualnymi czy po prostu spotkaniem.

 

RECENZJA: Kamil Bujny

 

Reżyseria i scenografia: Weronika Fibich 

Występują: Joanna Kondak, Iwona Konecka

Pomysł i research dramaturgiczny: Iwona Konecka 

Produkcja: Agnieszka Krzaczkowska

Konsultacje: Agnieszka Bresler

Reżyseria świateł: Wojciech Maniewski

Premiera: 6 września 2024, Świetlica wiejska w Bagnie

Czas trwania: 60 minut

_____________________

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Plakat do spektaklu wykonała Zuzanna Kownacka (Grupa ZNAK).

Matronat nad wydarzeniem: Fundacja Feminoteka.