W GAZETACH TEGO NIE NAPISZĄ

- czytanie tranzytowe ukraińskiej literatury

Tymczasowość, zmienność, nieustanny ruch towarzyszą nam od kilku miesięcy w szczególnej formie. Tranzyt stał się chlebem powszednim bieżeńców, ale i naszym. Poszukując stałych punktów orientacyjnych, mimo wytyczanych na nowo map wstrzymujemy oddech by czytać ukraińską literaturę. Obracamy w myślach, zestawiamy i po wielokroć powtarzamy na głos fragmenty tekstów wybranych autorów odkrywając ich nowe lub głębiej ukryte konteksty, zapomniane warstwy, aktualne znaczenia, no i to czego w gazetach nie napiszą. 

“(...) Warto zaufać słowu. Po prostu uświadomić sobie, że jest ono prawdziwe, jedyne i nie znaczy nic zbędnego.” - powtarzamy za Tarasem Prochaśką. “Mogą mnie oszukać ludzie, zdarzało się i to nie raz, ale teksty nigdy.” - myślimy za Oksaną Zabużko. Czytamy w tranzycie - między tekstami, językami, dźwiękami - by lepiej „przypomnieć sobie samemu pewne proste rzeczy. Przypomnieć, co właściwie zasługuje na wiarę, a co można podać w wątpliwość”. 

Działając pomiędzy łączymy szczecińskie instytucje i do czytania zapraszamy aktorki i aktorów Teatru Współczesnego, Teatru Polskiego, Teatru Pleciuga i naszej Kany, a także absolwentkę Charkowskiego Uniwersytetu Artystycznego, oraz niezależnych szczecińskich muzyków. Działając pomiędzy wierzymy że „wiary potrzebują zasady, które tradycyjnie uważane są za idealistyczne. Zasady wzajemnej pomocy, zasady solidarności (…)” i że stają się one w ostatnim czasie najważniejszym zadaniem sztuki.

W czytaniu wykorzystane zostaną teksty: Serhieja Żadana, Oksany Zabużko, Tarasa Prochaśki oraz Oleny Astajewej, Oksany Grycenko, Leny Lahuszonkowej, Oleny Gapajewej, Ewgenija Markowskiego, Iryny Herec, Natalii Worożbyt, Kateryny Peńkowej, Pawło Arie i Oksany Sawczenko.
Czytać będą: Maria Dąbrowska, Rafał Hajdukiewicz, Tomasz Grygier, Olesja Nezhywa, Olek Różanek
Muzyka: Łukasz Rychlicki, Mateusz Rychlicki
Materiał filmowy: Adam Ptaszyński
Współpraca, wybór tekstów: Rafał Foremski
Reżyseria świateł, dokumentacja fotograficzna: Piotr Nykowski
Prowadzenie świateł: Adam Rosiński
Akustyka: Krzysztof Nowak
Technika: Piotr Motas
Konsultacje psychologiczne: Joanna Barszczewska
Reżyseria: Weronika Fibich
Kuratorka: Paula Rudź

Podziękowania dla Artura Pałygi, Renaty Rusnak, Michała Petryka, Olgi Maciupy, Agnieszki Łasek, Natalii Radzikowskiej, Dagmary Zandman, Aliny Lorewicz, Borysa Panfila, Sebastiana Kubicy, Dimy Cherkaskyi, Mariki Nicoli Gendery i Roksany.

Polskie Radio Szczecin, rozmowa z Agatą Rokicką